My husband worked for a soap manufacturing plant for quite a few years. During that time, we rarely had to buy laundry detergent. When he switched jobs a couple of years ago, I was shocked by how much money I was spending to do laundry for a family of seven. I have also been on a mission the last few years to reduce the toxic chemicals coming into my home. So I began looking at the hundreds of recipes posted online and the ones I'd pinned on my Laundry Board on Pinterest to find one that would work for my family. I finally settled on one that I have used for about a year, and I love it! My clothes come out clean and I'm spending $0.09 per load!
INGREDIENTS:
- Borax
- Arm & Hammer Washing Soda
- Fels-Naptha
- Downy Unstopables (optional)
OTHER SUPPLIES:
- Fine Grater
- Wax Paper
- Mixing Bowl
- Wisk
Step 1: Grate the Fels-Naptha with a fine grater. I always put wax paper down to catch the extras. This is honestly the hardest part of making your own laundry detergent. It takes me about 5 minutes per bar to grate it. Kevin can grate it a lot faster than I can, so I make him do it if he's home. Put the grated soap into a mixing bowl.
Step 2: Add 2 cups of Washing Soda and 2 cups of Borax to your bowl.
Optional: Using the lid, add 2 cups full of Downy Unstopables for a scent. I used to use this, but now have a new NATURAL way of adding a scent to my laundry. Find out more in my Wool Dryer Balls post.
Step 3: Mix well with a large wisk.
Step 4: Put into a container (with a lid) to use in your laundry room. I found this cute glass candy jar at Walmart and the 2 Tablespoon Scoop on Amazon.
I usually add 1-2 scoops (2-4 Tablespoons) per load depending on how large the load is. I no longer use a color-safe bleach or fabric softener with my laundry either, so another money saver right there.
So here is the cost breakdown...
With the recipe above, it makes about 4 1/2 cups which translates to about 36 loads. Which breaks down to $0.09 per load.
For my family, I do between 15-20 loads per week, so I actually make a double batch and it lasts me about a month. Before making my own, I was spending $25/month on laundry soap, color-safe bleach, and fabric softener. Now I spend about $6 and it takes me about 15 minutes a month making it. That is a time and money saver and worth every penny!
Do you make your own laundry detergent? What recipe do you use? If you don't, what stops you?
Until next time....
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjU5UMEGLhgEap0x8YRyuOyPirvZcWvzXCUI0a3G_bmzdRErIcIDeuKny80_tunKNsvj4C7pmyExMFRlBAmZCUEcK9FXURszKH48m7z1sEOb_Hsy5SUolrPHh-4zL3ItdfXHltzk_U6MBY/s300/Signature.png)
No comments:
Post a Comment